Veysel Çeliker Çocuklarımızı İstismardan Nasıl Koruyacağız?
Yazı Detayı
23 Mart 2016 - Çarşamba 02:06 Bu yazı 1576 kez okundu
 
Çocuklarımızı İstismardan Nasıl Koruyacağız?
Veysel Çeliker
celikerveysel@hotmail.com
 
 

İnsanların canavarlaştığı mevcut düzende çocuklarımızı sokağa salarken gözümüzün arkada kaldığı kesindir. Gün geçmiyor ki kaybolan veyahut tacize uğrayan çocuk haberleri ile karşılaşmayalım. Öyle ki bazen midemizi bulandıracak haberlerle karşılaşıyor ve dehşete düşüyoruz. Konunun güncelliğine ve önemine binaen Psikolojik Danışman Dilek Kırcaoğlu’nun “Çocuk İstismarı” üzerine kaleme aldığı “Çocuklarımızı İstismardan nasıl Koruyacağız” başlıklı makalesinden kısaltarak elde ettiğim notları köşeme aktarmanın faydalı olduğu kanaatine vardım. Bir eğitimci ve bir baba olan bendeniz toplumsal anlamda bu tür konuları görmezden gelerek, üstüne gitmeyerek hata yaptığımız kanısındayım...

Çocuklara yönelik taciz ve cinsel istismarlara karşı nasıl önlem alabileceğimize dair kaleme alınmış bu makaleyi okumamız ve etrafımızdaki insanlarımıza bunu aktarmamızın faydalı olduğu kanaatindeyim. Netice de hiç birimiz “bu bizim çocuklarımıza uzak bir şey” diyemez, dememelidir

Çocuklarımıza Neleri Öğretmeliyiz?

- Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, bebek bile olsa bedeni ona aittir. Çocuk bunu anlayabilmeli ve korumayı öğrenmelidir. Bu nedenle sizin çocuğunuz bile olsa, ona dokunurken dikkat ve özen göstermeli, istemediği zaman ona dokunmamalı, öpmemelisiniz. Başkalarının bunu yapmasına izin vermemelisiniz ve çocuğunuza bu konuda tepki vermeyi öğretmelisiniz. “İstemediğin sürece sana kimse dokunamaz ve öpemez bunun aksi bir şey olduğunu söylemeli ve bize haber vermelisin.” İfadesini çok abartılı olmadan çocuğa benimsetmelisiniz.

-Çocuk “hayır” demeyi bilmelidir. Özellikle çocuğunuza direk olarak temasta bulunan kişileri bu anlamda takip etmeli ve gerektiğinde uyarmalısınız. Özellikle aile içinde, bakıcılarda, diğer aile bireylerinde, bazen iyi niyetli de olsa bu tarz davranışları sıklıkla gözlemleyebiliriz. Ancak bu çocuğu rahatsız ediyorsa kesinlikle son verilmelidir.

-Yaşantımızdaki herkese şüpheyle bakacak değiliz elbette. Kabul edilebilir, doğal olan sevgi dokunması ile, istismar arasında elbette fark vardır. Bu farkı duygularımız bize anlatır. Dostça dokunuşlar mutlu eder rahatlatır, ancak taciz dokunmaları kendinizi tuhaf ve kötü hmenize neden olur.

-Dokunmak, sevgiyi göstermek bir ihtiyaçtır ve bu tüm yaşamımız boyunca olacaktır. Ancak özellikle küçük çocukları severken cinsel bölgeye dokunmak benim de rastladığım bir şeydir. Bu konuya hassasiyet göstermek, iyi niyetli de olsa sizin ve çocuğunuzun buna izin vermemesini sağlamak önemlidir. 
- Çocuğunuza istemediği şeyleri ifade edebileceğini, yetişkinlere de hayır diyebileceğini, bundan dolayı suçluluk duymamasını gerektiğini anlatın. Ona doğru gelmeyen şeyleri size iletmesini söyleyin. Çocukların her zaman abartılı söylemleri olabileceğini düşünün ama söylediklerini mutlaka araştırın ve kulak arkası etmeyin. İstemiyorsa birinin onu öpmesi veya sevgi göstermesi için zorlayıcı olmayın.

- Vücudunda özel bölgeleri olduğunu, doktorlar ve belli özel durumlar dışında kimsenin dokunmaması gerektiğini uygun ve abartısız bir dille anlatmalısınız. Kelimelerinizi özenle seçmelisiniz. Unutmayın ki abartılı tavır ve davranış çocuğunuzun iyice korkmasına neden olacaktır.
- Cinsel içerikli konuşmaları çok rahatlıkla yapın. Yaşına uygun ve her sorduğunda doğru ve tatmin edici cinsel bilgileri vermelisiniz. 
- Başlarına taciz veya ilerisi gelen çocukların ilk tepkileri genellikle korku, utanma ve saklama yönündedir. Bu durumda tacizci kişinin işini kolaylaştırır. Zaten bunu ailesine söylediğinde neler yapabileceğine ilişkin tehdit edilmektedir çoğu. Bu nedenle cinsel konuları utana sıkıla konuşmayın. Rahat olun. Açık ve net dil kullanın.
- Unutmayın ki tacizden korunmanın en önemli yolu bilgi sahibi olmaktır. Çocukların çoğu bu konuda bilgisiz olduklarından, korktuklarından, söyleyemediklerinden, cinsel konuları konuşmanın ayıp olduğunu düşündüklerinden uzun zaman tacize maruz kalmakta ve bunu konuşamamaktadırlar. Çocuğunuz ihtiyaç duyduğunda gerekirse uzman yardımı da alarak mutlaka yaşına uygun bilgilendirme yapın.
- Çocuğunuzda utanma duygusu gelişmeye başladığında, kendini size karşıda saklamaya başladığında onu yıkamak vs. için ısrarcı olmayın.
Çocuğunuzun tacize uğradığını nasıl anlayabilirsiniz?
- Cinsel bölgelerinde sağlık açısından sorun (kızartı, kaşıntı, ağrı vb.)oluştuysa,
- Dokunmaya tepki gösteriyorsa,
-Fiziksel nedenlerle alakalı olmayan karın ağrıları varsa,
- Huzursuzsa,
- Gece uykuları bozulduysa,
- Altını ıslatma başladıysa,
- Banyo yapma isteği yoğunlaştıysa,
- Yaşından büyük cinsel davranış ve sözler içindeyse,
- Mastürbasyon süreklilik kazanıyorsa ve açık hale geldiyse,
-Cinsel oyunları abartılı oynuyorsa,
- Evden kaçmayı düşünüyorsa,
- İntihar eğilimi gösteriyorsa,
- Yemek düzeninde sorun yaşıyorsa,
- İçine kapanıp eski şeylerden zevk almıyor arkadaşlarından uzaklaşıyorsa,
- Huysuzsa, saldırganlık gösteriyorsa,
- Genel olarak başarısında düşüş varsa,
- İnsanları düşman gibi görüyorsa,
Mutlaka bir uzmana danışarak durumu araştırın. Tacize uğrayan çocuk kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. 
Unutmayın ki, taciz ciddi bir konudur ve bu konuda lütfen uzmanlara danışmaktan çekinmeyin.

 
Etiketler: Çocuklarımızı, İstismardan, Nasıl, Koruyacağız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı