Vakıf Katılım, Fırat Kalkınma Ajansı ile geliştirdiği yeni bir finans modelini hayata geçirdi
Haber
27 Haziran 2022 - Pazartesi 12:31 Bu haber 173 kez okundu
 
Vakıf Katılım, Fırat Kalkınma Ajansı ile geliştirdiği yeni bir finans modelini hayata geçirdi
Vakıf Katılım, yerel potansiyeli harekete geçirme hedefiyle geliştirdiği yeni iş modeli kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı’yla protokol imzaladı. ‘Uzun Vadeli Kâr Payı Destekli Faizsiz Finansman Desteği’ modeliyle KOBİ’lerin finansmana erişimi kolaylaşacak ve üyeler Vakıf Katılım’ın avantajlı ürün ve hizmetlerinden faydalanabilecek.
EKONOMİ Haberi
Vakıf Katılım, Fırat Kalkınma Ajansı ile geliştirdiği yeni bir finans modelini hayata geçirdi

Katılım Finans dünyasına yepyeni bir soluk getiren Vakıf Katılım, yeni bir finans modeli geliştirerek, Fırat Kalkınma Ajansıyla iş birliği protokolüne imza attı. 

2022 Yılı Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği protokolüyle Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde turizm ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren ihracatçı Fırat Kalkınma Ajansı üyeleri yatırımlarını ‘Uzun Vadeli Kâr Payı Destekli Faizsiz Finansman Desteği’yle hayata geçirebilecek. Protokole göre yararlanıcıların kullanacakları finansmanın kâr payı desteği, Fırat Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Protokol alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek Yukarı Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesine, imalat sanayinde rekabetçiliğin güçlendirilerek bölge ihracatının artırılmasına ve tarımsal üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek katma değerli üretimin sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Ülkemizin ekonomik anlamda sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi, gelir dağılımında ve bölgesel gelişmişlik seviyesinde daha iyi noktalara gelebilmesi için büyük bir sorumlulukla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sanayi ve ticaret odalarımızla, kalkınma ajanslarımızla iş birliklerini hayata geçiriyor; yatırımlarının ve üretimlerinin kesintiye uğramaması için bir iş ortağı yaklaşımıyla KOBİ’lerimizin, işletmelerimizin yanında olarak yerelde ekonomik büyümeyi destekliyoruz.

Yapacağımız benzer iş birlikleriyle 4İ olarak adlandırdığımız İmalat, İstihdam, İhracat ve İnovasyon alanlarında faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmak için finansal kiralama ve yeşil enerji gibi pek çok alanda milli ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan yenilikçi çözümler üretmeye ve KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vakıf Katılım’ın yeni nesil dijital ödeme yöntemi GFT’ye de ayrıca değinen ve bankacılık sektöründe bir ilke imza attığını belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü Çelik, GFT’nin ticarete yeni bir soluk getirdiğini, KOBİ’lerin tahsilat sorunlarını ortadan kaldırdıklarını, GFT’nin bölünebilme, transfer edilebilme özellikleri ile beraber vadeli alacaklara nakit özelliği kazandırdıklarını sözlerine ekledi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vakıf, Katılım,, Fırat, Kalkınma, Ajansı, ile, geliştirdiği, yeni, bir, finans, modelini, hayata, geçirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı